مراسم بعدی

 • بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم ؛ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ
 • وب سایت دعای ندبـه مراغـه Nodbeh-shohada.IR
 • اولین سایت جامع و تخصصی دعای ندبـه
 • اطلاع رسانی مراسمات و ویژه برنامه های دعای ندبه مسجد شهدای پهرآباد || حسینیه مرحوم درویش تیموری || حسینیه محمدیه || حسینیه جوانان شهداء
 • مجموعه مقالات مذهبی و مهدوی||دانلود های صوتی و تصویری || پیامک های مناسبتی || اخبار و اطلاعیه های دعای ندبه مسجد شهدای پهرآباد || آهنگ های پیشواز || شرح و تفسیر دعای ندبه || مداحی های مادحین مراغه || تصاویر عزاداری ماه محرم در مراغه و ... .
 • «.مقام معظم رهبری: « اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

خلاصه آخرین ارسالها

<

تاریخچه‌ی عزای حسینی از آدم اول الانبیاءتا امام زمان خاتم الاوصیاء

تاریخچه‌ی عزای حسینی از آدم اول الانبیاء

 

تا امام زمان خاتم الاوصیاء (علیهم‌السلام)


 امام زمان (عج) در زیارت ناحیه می‌فرماید: « به جای اشك، بر تو ـ ای حسین ـ خون می‌گریم»...تاریخچه‌ی عزای حسینی از آدم اول الانبیاء تا امام زمان خاتم الاوصیاء (علیهم‌السلام)

ـ عظمت شهید كربلا
عظمت مصیبت و مظلومیت سیدالشهداء (علیه‌السلام) كه زمین و زمان را در عزا فرو برده است باید در وجود مقدس و مطهر ابا عبدالله الحسین (علیه‌السلام) جستجو شود. ‌علاوه بر آنكه بسیاری, وسعت مصیبت آن امام مظلوم را در شدت و فجیع بودن مصائب وارده بر حضرت می‌دانند، ‌بزرگی مصیبت در این است كه شخصیت والا و بی‌همتای عالم اسلام به دست تبهكارانی مثل یزید به شهادت می‌رسد، بنابراین بزرگی مصیبت حضرت رابطه‌ی مستقیم با عظمت شخصیت حضرت دارد.

شهادت حسین بن علی (علیهما‌السلام) اهانت به دین بود،‌اهانت به پیامبر (صلی الله علیه و آله) بود، اهانت به خداوند بود، كسی می‌تواند به مصیبت سیدالشهداء (علیه‌السلام) پی ببرد كه بیشتر با شخصیت والای آن حضرت آشنا باشد. از این روست كه امام زمان (علیه‌السلام) در زیارت ناحیه می‌فرماید: « به جای اشك، بر تو ـ ای حسین ـ خون می‌گریم». زیرا حضرت بهتر از هر كسی، به مقام والای حجت حق و عظمت مصیبت جد غریبش آشناست. 
ـ بزرگترین جنایت
در میان صفحات خاموش تاریخ وقایعی آرمیده‌آند كه گویای فجیع‌ترین، جانگدازترین، مصیبات و بلایا می‌باشد، ولی هیچ واقعه‌ای چون جنایتِ به شهادت رساندن حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) مورد اهتمام خداوند هستی و خالق آسمان و زمین واقع نشده است. 
ـ عزاداری هزاران سال پیش از ولادت
داستان شهادت حضرت سیدالشهداء (علیه‌السلام) یكی از اسرار خلقت و رموز آفرینش است، و پیامبران الهی توسط وحی همواره از این موضوع جانگداز مطلع می‌شدند، و این خبر بزرگ را به ملت‌های خود نقل می‌نمودند. 
ـ عزاداری آدم پیامبر (علیه‌السلام)
وقتی كه آدم (علیه‌السلام) نظر به ساق عرش نمود و نام‌های مقدس پنج تن آل عبا (علیهم‌السلام) را مشاهده كرد، جبرئیل به او آموخت كه آن اسم‌های مبارك را بر زبان بیاورد، پس چون عطر نام حسین (علیه‌السلام) در دهانش پیچید اشگش جاری گردید و دلش شكست، سؤال كرد: ای جبرئیل چرا در وقت ذكر این اسم، قلب من می‌شكند و اشكم جاری می‌شود؟ پس جبرئیل مصیبت آن حضرت را بیان نمود و فرشتگان حاضر، با آدم شنیدند و گریستند. 
ـ عزاداری نوح پیامبر (علیه‌السلام)
چون كشتی نوح به گرداب كشتی اهل بیت (علیهم‌السلام), كربلا رسید به تلاطم افتاد و نوح از غرق شدن ترسید، جبرئیل نازل شد و قضیه‌ی كربلا را بیان نمود، نوح و اصحاب كشتی گریستند و بر قاتلش لعن كردند. 
ـ عزاداری موسی و خضر (علیهما‌السلام) 
زمانی كه موسی با خضر در مجمع‌البحرین ملاقات نمود، گفتگوی از فضایل آل محمد (صلی الله علیه و آله) و مصیبتهای ایشان نمودند تا این كه به قضیه‌ی امام حسین (علیه‌السلام) رسیدند، صدای ایشان به ناله و گریه بلند شد. 
ـ عزاداری سلیمان (علیه‌السلام)
چون بساط سلیمان با عزت و جاه، بر فراز مقتل سیدالشهداء (علیه‌السلام) رسید، باد آن بساط را در هم پیچانید و به سوی زمین آورد، سلیمان باد را بر این حركت مؤاخذه نمود، باد گفت: یا نبی الله این جا زمین شهادت سرور جهانیان است, و مصائب آن غریب و بی‌یاور را بیان كرد. 
ـ عزاداری حضرت ابراهیم (علیه‌السلام)
وقتی كه ابراهیم مأمور به ذبح پسر شد، ذبح عظیمی جایگزین اسماعیل گردید، خطاب آمد: ای ابراهیم جعمی كه خود را از امت خاتم‌ الانبیاء (صلی الله علیه و آله) گمان می‌كنند، هر آینه فرزندش حسین (علیه‌السلام) را به ظلم و دشمنی مانند گوسفند خواهند كشت. و به این عمل مستحق غضب و سخط من می‌شوند. ابراهیم ناله‌ای كرد و دلشكسته گریست، وحی رسید: ای ابراهیم مصیبت فرزندت را به غم و اندوه بر حسین (علیه‌السلام) جایگزین نمودم، و درجات رفیعه‌ی اهل مصائب را از برای تو واجب كردم. 
و این است تفسیر: « وَفَدَیْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِیمٍ » 
«قربانی بزرگی را جایگزین او كردیم». 
ـ عزاداری اسماعیل (علیه‌السلام)
وقتی اسماعیل گوسفندان خود را به شریعه‌ی فرات فرستاد، شبانش او را خبر داد كه گوسفندان چند روز است آب نمی‌آشامند، اسماعیل از خداوند سبب آن را سؤال نمود. خطاب آمد: از گوسفندان بپرس. سؤال كرد: شما را چه شده كه آب نمی‌آشامید؟ به زبان فصیح گفتند: به ما خبر رسیده كه حسین (علیه‌السلام) سبط محمد (صلی الله علیه و آله) در این جا با لب تشنه كشته می‌شود،‌ما به جهت حزن بر او آب نمی‌آشامیم. 
ـ عزاداری زكریا (علیه‌السلام)
زكریا از خداوند خواست كه اسامی ‌مقدس آل عبا (علیهم‌السلام) را تعلیم او نماید، جبرئیل او را تعلیم داد،‌ زكریا هر وقت آن اسما را ذكر می‌كرد غبار اندوه و غمش برطرف می‌شد و چون به نام حسین (علیه‌السلام) می‌رسید گریه راه گلویش را می‌گرفت و دلش به طپش می‌افتاد، عرض كرد: خدایا چرا وقتی نام آن چهار بزرگوار را ذكر می‌نمایم از همّ و غصه می‌رهم، و چون حسین (علیه‌السلام) را یاد می‌كنم اشكم می‌ریزد و دلم می‌سوزد؟ پس خداوند او را از قضیه‌ آن حضرت خبر داد. 
ـ عزاداری عیسی (علیه‌السلام) 
چون عیسی بن مریم با حواریین به سرزمین كربلا گذشت،‌آهوان گریانی را دید،‌بر این منظره همگی گریستند، پس حضرت مسیح، كربلا و امام حسین (علیه‌السلام) را بر ایشان معرفی نمود،‌و مدت طولانی گریست تا این كه به صورت بر زمین افتاد و غش كرد. 
ـ امام حسین (علیه‌السلام) مقتدای انبیاء (علیهم‌السلام) 
پیامبرانی كه به فجیع‌ترین صورت شهید شدند، به جهت آگاهی از عظمت مصیبت سیدالشهداء (علیه‌السلام) افتخار اقتدا به آن حضرت را داشتند. مجالس سوگواری سیدالشهداء (علیه‌السلام) از مراحل پیش از ولادت در كنار پیامبر (صلی الله علیه و آله) آغاز شد و تا رحلت،‌‌ آن بزرگوار ادامه یافت، به گونه‌ای كه شمارش آنها مشكل و غیر ممكن می‌نمود،‌چرا كه از همان زمانی كه ولادتش به پیامبر (ص) گزارش شد، شهادت افتخار آفرین او هم گزارش گردید كه موج اندوه در دل او پدید آورد. 
ـ پیامبر(ص) در كربلا 
ام سلمه می‌گوید: شب هنگامی رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) از ما غایب شدند چون بازگشتند چهره‌ی مضطرب و گرد آلود داشتند در حالیكه دستشان را مشت كرده بودند، پرسیدم: یا رسول الله چرا این گونه پریشان احوال هستید؟ فرمود:‌ مرا به نقطه‌ای از عراق به نام كربلا بردند و در آنجا شهادتگاه فرزندم حسین (علیه‌السلام) و جمعی از فرزندان و اهل بیتم را به من نشان دادند. آنگاه حضرت, مقداری از خاك كربلا به ام سلمه سپرده و فرمودند هرگاه تبدیل به خون شد بدان حسینم را شهید نموده‌اند. 
ـ عزاداری امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در كربلا 
ابن عباس می‌گوید: هنگام حركت امیرالمؤمنین علیه‌السلام به سوی صفین من همراه آنحضرت بودم وقتی در ساحل فرات و دشت نینوا پیاده شدیم ، حضرت امیر علیه‌السلام به صدای رسا پرسید: « ابن عباس آیا این سرزمین را می‌شناسی؟» گفتم: نمی‌شناسم. فرمود: «اگر می‌دانستی اینجا كجاست تا همانند من نمی‌گریستی از آن نمی‌گذشتی», این را گفت و آنقدر گریست كه سیلاب اشكش از محاسن شریف بر سینه‌ ریخت و ما نیز گریستیم... 
ـ سوگواری حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) 
مجلس عزای سیدالشهداء (علیه‌السلام) از سوی مادرش فاطمه (علیهااسلام) همه روزه در آسمانها بر پا می‌شود و در آن به شیوه مخصوصی بر او سوگواری می‌كنند. در این مجلس آسمانی ، دخت گرامی پیامبر از فراز آسمانها بر شهادتگاه فرزندش نظاره می‌كند و در سوگ او به گونه‌ای شیون می‌نماید كه تمامی موجودات آسمانها و زمین و دریاها و فرشتگان سوگوار می‌گردند. آنگاه پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله) او را آرامش می‌بخشد, و او بر زائران و ارادتمندان و شیفتگان حسین علیه‌السلام دعا می‌كند 
ـ امام صادق علیه‌السلام در عزای شهید كربلا
امام ششم علیه‌السلام از ابوهارون خواست تا همان گونه كه خودشان بر حسین علیه‌السلام سوگواری می‌كنند در حضورش با مرثیه سرایی به سوگواری پردازد، او نیز ضمن اشعاری حزن انگیز گفت: امرر علی جدث الحسین فقل لاعظمه الزكیه بر شهادتگاه حسین(علیه‌السلام) گذر كن و به استخوانهای پاك و مطهرش بگو, صدای گریه امام علیه‌السلام بلند شد و ابوهارون از ادامه مرثیه خودداری كرد. همین گونه تا شروع به مرثیه می‌‌كرد سیلاب اشك, امام صادق علیه‌السلام را امان نمی‌داد تا سرانجام چنین ادامه داد : یا مریم قومی واند بی مولاك و علی الحسین فاسعدی ببكاك ای مریم ای بانوی بزرگ بپاخیز و بر سرورت حسین (علیه‌السلام) نوحه سرایی كن و مرا با نثار اشك و گریه در سوگواری بر سالار خوبان همنوایی نما . امام صادق علیه‌السلام خود به شدت گریست و خاندانش با شنیدن این جملات گریستند و فریاد «یا ابتاه» فضای خانه را پر كرد.

ـ ترسیم دعبل از مجلس عزاداری امام رضا علیه‌السلام
دعبل می‌گوید: روزهای عزای سالار شهیدان (علیه‌السلام) (محرم) محضر مولایم امام رضا علیه‌السلام شرفیاب شدم, ‌در حالیكه اصحاب, اطرافشان حلقه زده بودند, آنحضرت محزون و اندوهناك نشسته بودند. تا نظر حضرت بر من افتاد فرمود: «آفرین بر تو ای دعبل, مرحبا بر تو كه ما را به دست و زبان یاری می‌‌كنی» و مرا در كنار خویش بنشاند و بعد از بیان عظمت عزاداری سیدالشهداء (ع) امر فرمود مرثیه‌ای در سوگ سالار شهیدان بخوانم, آنگاه برخاسته پرده‌ای آویخت تا زنان نیز بر جدمظلومش بر سر و سینه زده, بگریند. سپس فرمود: «ای دعبل شروع كن» و من با چشمانی اشكبار آغاز كردم:‌
افاطم لو خلت الحسین مجدلا و قدمـات عـطـشـانـاً‌بشـط فرات 
اذا للـطـمت الخد فاطم عنده و اجریـت دمع العین فی الوجنات
ای دخت گرامی پیامبر (صلی الله علیه و آله)! اگر با چشم خود می‌دیدی فرزند گرامیت حسین (علیه‌السلام) با بدن قطعه قطعه و با لب تشنه در ساحل فرات جان داده, بر صورت می‌زدی و به سوگواری می‌پرداختی و باران اشك بر گونه‌ات جاری می‌ساختی. 
سوگوار حقیقی 
«لا بكین علیك بدل الدموع دما»
و این آخرین یادگار خاندان عصمت و طهارت ولی عصر و بقیة الله (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است كه در مصیبت جد مظلومش می‌گوید: «اگر زمانه مرا به تاخیر انداخت ونبودم كه جانم را فدایت و روحم را سپر بلایت كنم, شب و روز در عزای تو می‌گریم بطوری كه اشك چشمم به خون مبدل می‌گردد» .
دعای ندبه مراغه
التماس دعا

لطفا دیدگاه ها و نکته نظرات خود را درباره این مطلب مطرح بفرمائید

کاربر گرامی،ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 • سایت مراجع عظام تقلید web logo

 • احادیث گهربار hadith

  حدیث موضوعی
 • روز شمار فراق Daily departure

 • نگارنده authors

 • لینکهای منتخب Link Dump

 • لوگوی دوستان logo

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو