تبلیغات
دعای ندبه مراغه

مراسم بعدی

 • بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم ؛ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ
 • وب سایت دعای ندبـه مراغـه Nodbeh-shohada.IR
 • اولین سایت جامع و تخصصی دعای ندبـه
 • اطلاع رسانی مراسمات و ویژه برنامه های دعای ندبه مسجد شهدای پهرآباد || حسینیه مرحوم درویش تیموری || حسینیه محمدیه || حسینیه جوانان شهداء
 • مجموعه مقالات مذهبی و مهدوی||دانلود های صوتی و تصویری || پیامک های مناسبتی || اخبار و اطلاعیه های دعای ندبه مسجد شهدای پهرآباد || آهنگ های پیشواز || شرح و تفسیر دعای ندبه || مداحی های مادحین مراغه || تصاویر عزاداری ماه محرم در مراغه و ... .
 • «.مقام معظم رهبری: « اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

خلاصه آخرین ارسالها

<

عاشورا چگونه شكل گرفت؟

عاشورا چگونه شكل گرفت؟


 الناس عبید الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرت معایشهم و اذا محصوّا بالبلاء قلّ الدیّانون  ... عاشورا چگونه شكل گرفت؟

همواره با ورق زدن صفحات تاریخ، نقاط تاریك و مبهم روشن شده و مسائل بسیاری برای انسان حل می‌گردد برای بررسی چگونگی شكل‌گیری واقعه‌ى عاشورا نیز، سیر در تاریخ اسلام ولو به طور اجمال، ضروری است.

باید دانست كه از همان آغاز علنی شدن دعوت به اسلام از سوی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بلكه از اولین روزی كه خویشاوندان حضرت به پذیرش اسلام دعوت شدند؛ امر سرپرستی و ولایت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام از طرف آنحضرت اعلام گردید سینه‌ها و دلهای سرشار از ظلمت و تاریكی قریش كه پرده‌های جهل و نفاق و نادانی و بغض و عداوت را بر تاریك خانه‌ی اندیشه و بصیرت خود افكنده،‌از كینه و عناد و حسد نسبت به علی علیه‌السلام مملو گردید . 
با سفارشهای مكرر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در مورد اهمیت ولایت آن بزرگوار پیوسته بر آن عناد و حسد افزوده شد. با تصمیم سران مكّه در مورد به قتل رساندن رساندن حضرتش و فرمان آن حضرت به امیر‌المؤمنین علیه‌السلام مبنی بر خوابیدن در رختخواب آنجناب، زمینه‌ی بیشتری جهت تشدید دشمنی با اهل بیت پیغمبر (صلی الله علیه و آله) فراهم شد . 
در دومین سال هجرت، جنگ مهم و حساس بدر،‌میان مسلمین و كنار اتفاق افتاد و با وجود كمی تعداد مسلمانان ،‌مشركین  ضربه‌ی سختی از مسلمانان خورده و شكست خوردند. 70 نفر از آنها كشته شدند كه 36 نفر آنها به دست حضرت علی علیه‌السلام كشته شدند كه افراد سرشناس مشركین قریش از آن جمله بودند . 
در سال سوم نیز در جنگ احد علمدار مشركین طلحة بن ابی طلحه و برادرش مصعب به دست توانای آنحضرت به هلاكت رسیدند . 
جنگ خندق و هلاكت نامی‌ترین سواران عرب،عمروبن عبدود و نوفل بن عبدالله ، آتش بغض و دشمنی را بیش از پیش در دلهای تاریك قریش شعله ور تر ساخت. رد خواستگاری افراد مختلف جهت ازدواج با بانوی گرامی اسلام دختر رسول خدا ( صلی الله علیه وآله ) فاطمه‌ی زهرا ( سلام الله علیها) و تزویج آن بانو با حضرت علی ( علیه‌السلام)،‌عامل دیگری بود كه شعله‌های خشم و كینه وحسد را در سینه‌های قریش بیش از پیش برافروخت. 
محبوبیت حضرت علی (علیه‌السلام) در نزد رسول خدا و فضائل بی حساب او:‌از سبقت در اسلام،‌فتح خیبر، جریان مباهله حدیث منزلت،‌سرّ همه ابواب مسجد النبی جز باب آنحضرت  و … و نزول آیات بی شماری مانند آیه‌ی « اِنَّما ولیُّكُمُ الله …»   
آیه‌ی تبلیغ ،‌ آیه تطهیر ، آیه مودّت  ،‌سوره‌ی هل اتی، سوره‌ی عادیات و هزاران فضیلت و منقبت دیگر عواملی برای تشدید این آتش خشم و عداوت شد و همواره دنبال فرصتی بودند تا آنچه دردل خود انباشته كرده‌اند را بیرون بریزند.
وجود این كینه‌ها از یك طرف و كمبود یاران توانمند و مخلص و به شهادت رسیدن عده‌ای از آنان در جنگهای مختلف از سوی دیگر، پایه‌ی ظلم و ستم بر خاندان رسالت را بعد از وداع پیامبر از این دنیا پی ریزی كرد. براستی اگر این زمینه‌ها و این كینه‌ها و عداوت‌ها نبود چگونه گروهی اندك جسارت مقابله با مردی را می‌یافتند كه می‌فرمود: اگر  تمام عرب مقابل علی بایستند علی به آنها پشت نخواهد كرد. 
25 سال حضرتش ، همچون كسی كه خاشاك در چشم و استخوانی در گلویش را گرفته، صبر كرد  و مسأله به اینجا ختم نشد در طول پنج سال خلافت ظاهری آن حضرت 3 جنگ خانمانسوز به راه انداختند. 
از طرف دیگر تبلیغات زهر آگین معاویه در زمان حكومت ظاهری آنحضرت و بعد از آن، آنچنان در میان مردم اثر گذارده بود كه جز بنی امیه كسی را از اهل بیت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نمی‌شناختند و آنچنان روح تنفّر و بیرازی از اهل بیت آنحضرت را در آنها ایجاد كرده بودند كه حتی بعد از شهادت امیر‌المؤمنین،‌مرقد شریف آن بزرگوار بیش از یكصد سال از دسترس و دید عموم مردم پنهان ماند. 
امام مجتبی علیه السلام نور چشم رسول خدا از این ستم و جور و عدوان در امان نماند. جمعی از منافقان كه در میان اصحاب آن حضرت بودند و مردم ضعیف‌الایمان با حیله‌های معاویه، از آن حضرت منحرف شدند آنگونه كه حضرت برای محافظت از شرّ ایشان حتی در نماز، زرهی زیر لباس خود می‌پوشید و وقتی مكر و تمایل اصحاب خود را به معاویه می‌دید مكرر می‌فرمود:‌« من بارها به شما گفتم كه عهد شما را وفائی نیست و همه‌ى شما بنده‌ى دنیائید.» بی وفائی اصحاب آنحضرت به مرتبه‌ای رسید كه اكثر رؤسای لشكرش به معاویه نوشتند كه ما مطیع تو هستیم و اگر متوجه عراق شوی امام حسن را تسلیم تو می‌نمائیم. كار را بقدری بر شیعیان تنگ كرده بودند  كه اگر یك شیعه می‌خواست با رفیق خود سخنی بگوید او را به سرای خویش می‌برد و در اتاق را بر روی خادم خود می‌بست و بعد از قسم‌های غلیظ كه راز او را فاش نكند،‌حدیثی را نقل می‌كرد،‌آنقدر احادیث دروغین جعل كردند و امیرالمؤمنین و اهل بیت او را هدف بهتان و تهمت قرار دادند و مردم را به تعلیم آن تشویق نمودند كه حق به لباس باطل و باطل به لباس حق در آمد به گونه‌ای كه بعد از شهادت حضرت مجتبی این فتنه شدیدتر شد و شیعیان علی ( علیه‌السلام) در هیچ نقطه‌ای از روی زمین ایمن نبودند و بر جان و مال خود می‌ترسیدند و در اطراف زمین پراكنده بودند و اگر كسی را یهودی و نصرانی می‌گفتند بهتر از آن بود كه او را شیعه‌ى علی گویند . 
این مختصر و فشرده‌ى اوضاع و شرائطی بود كه پس از شهادت امام مجتبی برادر بزرگوارشان حضرت ابا عبد الله الحسین علیه السلام با آن مواجه بود. حضرت صادق علیه‌السلام از جد بزرگوارشان امام سجاد علیه‌السلام نقل می‌فرمایند: چون معاویه مُرد و یزید متصدّی كار شد, پسر عمویش ولید بن عقبه را حاكم مدینه ساخت ولید به مدینه آمد. وی حسین علی علیه‌السلام را خواست و گفت: یزید دستور داده با وی بیعت كنی. حضرت فرمودند: ای پسر عقبه تو میدانی كه ما اهل بیت كرامت و معدن رسالتیم. از جدم رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شنیدم كه فرمود:‌خلافت بر فرزندان ابی سفیان حرام است چگونه با خاندانی بیعت كنم كه رسول خدا درباره‌ى آن‌ها چنین فرموده است؟ چون ولید این را شنید برای یزید نوشت كه حسین بن علی برای تو حق خلافت و بیعت معتقد نیست درباره‌ى‌ او هر تصمیم كه خواهی بگیر. یزید در جواب نوشت: هرگاه نامه‌ام به تو رسید جواب آن را فوری بنویس و در نامه، كسانی كه مطیع من هستند و كسانی كه مخالف هستند را بیان كن و باید سر حسین بن علی به پیوست جواب نامه باشد . 
ملاحظه كنید جرأت و جسارت به كجا رسیده چقدر یزید خیالش راحت است كه اگر سر حسین را بخواهد به همین راحتی سر او به پیوست نامه برایش ارسال می‌گردد. 
تدبر در اوضاع آنزمان، حاكی از اختناق شدید بر علیه اهل بیت رسول خدا و پیروان او می‌باشد این شرائط از كجا ایجاد شد. از كجا امت مسلمان، همانها كه به وقت دیدن معجزات پیامبر گرامی اسلام صدای تكبیرشان  بلند می‌شد در واقعه‌ى كربلا شركت كرده و به قصد قربت آن جنایات عظیم را بر آل پیغمبر (صلی الله علیه و آله) وارد نمودند. براستی این جرأت از كجا پیدا شده؟ مردمی كه بارها و بارها از این خاندان معجزات دیده‌اند و اتصال این خاندان را به عالم غیب لمس كرده بودند حالا چنان بی باك شده‌اند كه از هر طرف با شمشیرهای برّان و تیغهای نیزه‌ها به سوی كسی حمله ور می‌شوند كه اگر با گردش چشمان خود اشاره‌ای كند زمین وزمان به هم ریخته و تمام موجودات معدوم می‌گردند. 
با تدبر در جریاناتی كه هنگام رحلت رسول خدا و بعد از آن اتفاق افتاد این سؤال جواب روشنی پیدا می‌كند. آگر آنروز كه بر سر بالین پیامبر خدا، خلیفه دوم  نسبت هذیان به فرستاده‌ی خدا داد و گفت « ان الرجل لیهجر » یعنی: این مدر هذیان می‌گوید، جماعتی پیدا می‌شدند و جلوی سخنان او كه حكایت از كفر او دارد را می‌گرفتند و از مقام نبوت حمایت می‌كردند،‌اگر آنهنگام كه بر در خانه‌ى یگانه دختر پیامبر گرامی اسلام فاطمه زهرا سلام الله علیها تجمع كرده بودند ،‌آن كسی كه حضرتش درباره‌ى او فرمودند: « هی! فاطمه! بضعة منی وهی قلبی الذی بین جنبیّ » همو كه درباره‌اش فرمود: « فمن آذاها فقد آذانی و من آذانی فقد آذی الله» ( یعنی فاطمه پاره تن من است و اوست روح من كه میان دو كتف من است،‌هر كس او را بیازارد مرا آزرده و هر كس مرا بیازارد خدا را آزرده است) اگر آنروز بدون اجازه وارد آن خانه نمی‌شدند و درب خانه را آتش نمی‌زدند و یا جماعتی پیدا می‌شدند كه جلوی این جنایت را بگیرند اگر آنزمان كه ریسمان به گردن حبل الله المتین و وارث علم اولین و آخرین انداختند و آن حضرت را به طرف مسجد كشیدند تا از او به اجبار بیعت بگیرند ( همان علی كه در خیبر با یك دست بلند كرد  و حالا مأمور به صبر است) عده‌ای كثیر پیدا می‌شدند و از حجت خدا و جانشین  رسول خدا حمایت می‌كردند،‌ اگر آنروز كه به تعیین 3 یا 4 نفر در سقیفه‌ى بنی ساعده ،‌ برای پیغمبر ‌(صلی الله علیه و آله) خلیفه و جانشین درست كردند كسانی پیدا می‌شدند و یكصدا می‌گفتند پیغمبر جانشین خود را از جانب خدا معرفی كرده و دین خدا نیازی به انتخابات برای تعیین جانشین و وارث علم او ندارد كجا جرأت می‌كردند در كربلا جمع شوند و چنین جنایاتی را مرتكب شوند كه حضرت سجاد علیه‌السلام می‌فرماید: « بخدا سوگند، اگر به جای آن سفارشها كه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در حق ما فرمود،‌پیشنهاد جنگ بر علیه ما می‌فرمود، بیشتر از آنچه انجام دادند نمی‌توانستند انجام دهند . انا لله و انا الیه راجعون .» 
آری اینها فهمیدند كه این خاندان ،‌از  جانب خدا دستور می‌گیرند و تا مردم خودشان نخواهند این بزرگواران به تنهایی مأمور به از بین بردن عوامل فساد نیستند و در مقابل هر مصیبتی صبر می‌كنند،‌گفتند می‌كنیم آنچه بخواهیم چرا كه دیدند مردم درد دین ندارند گروهی را با پول بنده‌ى‌ خود كردند گروهی را با تهدید سرجایشان نشاندند و آنها هم كه در مقابل اینان ایستادگی كردند را با همین یاران دنیا طلبشان از سر راه خود برداشتند و به مقصود خود رسیدند. 
آری اگر بندگان خدا،‌دست از دنیا طلبی و بی‌غیرتی در دین بر می ‌داشتند و از دین خدا حمایت می‌كردند چطور ممكن بود عده‌ى كمی بر آنها مسلط شوند و امر دین ودنیای آنها را بدست گیرند و به همین نكته حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام  در روز عاشورا تصریح می‌فرمایند كه « الناس عبید الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرت معایشهم و اذا محصوّا بالبلاء قلّ الدیّانون .» یعنی مردم بنده‌ی دنیا هستند و دین لقلقه‌ی زبانشان است به دور دین می‌گردند تا آنزمان كه زندگی‌شان برقرار باشد و ‌آنهنگام كه به بلاء‌و گرفتاری آزموده گردند دینداران كم گردند. 
ای عزیز آنگاه كه در سقیفه جمع شدند و به راحتی كار خود را به انجام رساندند همان هنگام سر عزیز خدا را از بدن جدا ساختند و پایه‌ى هر ظلمی را بر آل بیت پیغمبر بناء نهادند  و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون  اللّهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلك  الهم اجعلنا من الطالبین بثاره مع  مولانا صاحب العصر و الزمان بجاه محمد و آله 
دعای ندبه مراغه

لطفا دیدگاه ها و نکته نظرات خود را درباره این مطلب مطرح بفرمائید

کاربر گرامی،ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 • سایت مراجع عظام تقلید web logo

 • احادیث گهربار hadith

  حدیث موضوعی
 • روز شمار فراق Daily departure

 • نگارنده authors

 • لینکهای منتخب Link Dump

 • لوگوی دوستان logo