مراسم بعدی

 • بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم ؛ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ
 • وب سایت دعای ندبـه مراغـه Nodbeh-shohada.IR
 • اولین سایت جامع و تخصصی دعای ندبـه
 • اطلاع رسانی مراسمات و ویژه برنامه های دعای ندبه مسجد شهدای پهرآباد || حسینیه مرحوم درویش تیموری || حسینیه محمدیه || حسینیه جوانان شهداء
 • مجموعه مقالات مذهبی و مهدوی||دانلود های صوتی و تصویری || پیامک های مناسبتی || اخبار و اطلاعیه های دعای ندبه مسجد شهدای پهرآباد || آهنگ های پیشواز || شرح و تفسیر دعای ندبه || مداحی های مادحین مراغه || تصاویر عزاداری ماه محرم در مراغه و ... .
 • «.مقام معظم رهبری: « اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

خلاصه آخرین ارسالها

<

مصاحبه با آقای علی محمدی


گفت و گوی اختصاصی سایت دعای ندبه با آقای علی محمدی


خادم و مسئول هیئت محمدیه پهرآباد مراغه


" انشاءالله خداوند متعال توفیق خدمت خالصانه را نصیب همه ما گرداند ... "
در شب ولادت با سعادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) بر آن شدیم تا با "آقای علی محمدی" خادم ومسئول هیئت محمدی گفت و گویی داشته باشیم و با تاریخچه حسینیه و هیئت بیشتر آشنا شویم و در جریان مسائل و دغدغه هایشان قرار بگیریم.


متن گفت و گوی اختصاصی سایت دعای ندبه مراغـه با جناب آقای کربلایی علی محمدی به شرح ذیل میباشد:
ابتدا سال تاسیس هیئت و وجه تسمیه حسینیه را توضیح دهید؟
این هیئت در سال 1349 تاسیس شده و چون ساختمان حسینیه توسط مرحوم حاج ابراهیم محمدی وقف شده بود از همان سالها ، هیئت محمدی نام گرفت و به این نام شناخته شد.


از خود واقف و روحیات و عقاید واقف مرحوم هیئت(حاج ابراهیم محمدی) تعریف کنید؟
سن من و امثال من زیاد کفاف نمی دهد ولی با نقل قول از بزرگترهایمان میتوان اشاره نمود که اولین و قدیمی ترین هیئت عزاداری در منطقه پهرآباد، هیئت حسینیه مرحوم درویش تیموری بوده و مردم در این هیئت به عزاداری می پرداخته اند.
بعدها بعلت تعدد عزاداران حسینی و سربازان هیئت و نبود فضا و امکانات کافی در این مکان متبرک، پدربزرگ اینجانب(مرحوم حاج ابراهیم محمدی) با همکاری و همفکری مرحومین حاج الهوردی و مشهدی تقی خلیلوند بدنبال مکانی مناسب جهت رفاه حال عزاداران بوده اند که با توجه شرایط آن زمان، تصمیم می گیرند در مکان فعلی حسینیه، مجلس عزای سید و سالارشهیدان را برپا کنند.البته عنایت داشته باشید که این امر در دهه40 برخلاف برخی شایعات کذب و بی اساس ، بدون هیچ کینه و کدورتی صورت گرفت.


برنامه های هئیت و میزان استقبال مردم در اوایل تاسیس حسینیه چگونه بود؟
برنامه های این هیئت در آغازین روزهای خود صرفا در ایام عزاداری امام حسین(ع)-ماه محرم الحرام-برپا بوده که مردم عزیز  و متدین منطقه نیز بدلیل عشق حسینی خود و محبت اهلبیت(ع) که در دلهای آنان بوده و هست ، استقبال پرشوری داشته اند.

از علت و نحوه نوسازی ساختمان حسینیه برایمان بگویید؟
خب،به جهت شروع کار باید خودمان دست به کار می شدیم ولی مردم نیز با مشاهده روند رو به جلوی نوسازی حسینیه، همکاری و مشارکت زیادی با ما داشتند؛ چرا که این هیئت متعلق به خود مردم میباشد و اگر کمک های آنان نبود ، ما هم دست تنها بوده و نمی توانستیم کاری انجام دهیم.


مسئولیت گروه مادحین و شبیه خوانان هیئت در گذشته و امروز برعهده چه کسانی بوده و هست؟
در بدو تاسیس این مسئولیت بر عهده خود مرحوم حاج ابراهیم محمدی بوده است و بعدها این مسئولیت در حدود10سال برعهده مرحوم علی اصغر محمدی(پسر مرحوم حاج ابراهیم) محول شد. پس از ایشان مجددا نزدیک به 10 سال حاج علی آقا محمدی عهده دار این وظیفه بوده اند. که بدلیل مشغله های کاری این عزیز، از سال 1377 بنده ادامه دهنده راه ایشان بوده ام.


تعامل مادحین هیئت و هیئت امناء حسینیه به چه شکلی است؟
واقعا بسیارعالیست؛در برنامه های هیئت،تمرین ها و... همیشه و همیشه با همکاری و هفکری در جهت انجام فعالیت ها و وظایف خود در تلاش و کوشش هستند و بدون هیچ کینه و کدورتی در کنار یکدیگرند.


هیئت امناء حسینیه به چه صورت و برای چه مدت انتخاب می شوند؟
قبلابا توجه به هماهنگی هایی که با سازمان تبلیغات اسلامی داشتیم، ابتدا هیئت توسط 5الی6 نفر از بزرگان و پیرغلامان اداره می شد و بعنوان هیئت امناء فعالیت داشتند.بعدها با مطرح شدن بحث  جوانگرایی در هیئت ها و ... با نظر مردم و رای مستقیم انان 5 نفر بعنوان هیئت امناء حسینیه و هیئت انتخاب شدند و به روی کار آمدند.البته با ارشادات بزرگان عزیز.

درصورت امکان 5 نفر اعضای فعلی هیئت امناء را معرفی بفرمائید؟
-کربلایی بهمن خلیلوند
-آقای محمود دلاوری
-آقای صفر شقاقی
-آقای اکبر قلی زاده
-و بنده(علی محمدی)
البته اینجانب این لیاقت را در خودم نمی بینم ولی خب بهر حال برای پیشبرد اهداف هیئت هرکاری از دستم برآید دریغ نمی کنم.

تعامل هیئت شما با جوانان و جذب آنان موفق و مشهوداست،علت موفقیت تان چیست؟
خب در این کار، مداحان عزیز،نقش بسزایی دارند که بتوانند با تمرین های بسیار،مطالعه کتب معتبر و با فنون خاص مداحی نقش خود را به نحو احسن ایفا کنند.و با عنایت به اینکه مادحین هیئت نیز به قشر جوان نزدیک ترند و از لحاظ سنی نیز فاصله زیادی ندارند،این امر بهتر نمود پیدا می کند.که کربلایی قادرمهرزادی در حال حاضر در این زمینه (مداحی)پیش قدم هستند.
البته از وجود آقایان خلیلوند و مشیری نیز استفاده می کنیم.
همچنین سعی کرده ایم در این هیئت "منیّـت" به وجود نیاید و با تقسیم کار و.. هر کسی با علم به وظیفه خود،در راستای انجام آن کوشا باشد. و تا انجا که توانسته ایم از هرج و مرج های احتمالی پیشگیری کرده ایم
البته نقش هیئت امناء محترم  و تلاش های آنان در این مدیریت این امر بسیار زیبا و ستودنی است.


آیا یکی از عوامل می تواند به روز کردن بخش های مختلف هیئت (سیستم صوتی وگروه موزیک و... )باشد؟
خب در دستگاه و تشکیلات آقا اباعبدالله الحسین(ع) هر چقدر در باب زینت دهی و آراستگی تلاش شود باز هم کم است.ولی هر چیز به اندازه نیاز و به قدر کفایت باشد،زیباتر است و باید از پرداختن به مسائل حاشیه ای اجتناب نمود.
برای نمونه میتوان به هیئت حاج غفار مرحوم اشاره نمود که با اینکه با روال قدیمی به کار خود ادامه میدهد ولی با عنایت آقا اباعبدالله الحسین(ع) روز به روز پررونق تر می شود و بر عظمتش افزوده می شود و دلهای دوستداران اهلبیت را از سراسر کشورمان و حتی از آنسوی مرزها به سوی خود مجذوب میکند.علتش هم اینست که به مسائل حاشه ای سرگرم نشده اند و هنوز با ان سبک قدیمی خود به سوی هدف عالی و دیرینه خود در حرکتند و به تشریفات آنچنانی اعتنایی ندارند.
همچنین تشریفات و تزئینات زیاد، زمینه ساز ریا و تظاهر و... میشود که این خود از خطرات مهم به شمار می آید و انسان را از پرداختن به مسائل مذهبی و معنوی منع می کند.
در کل نباید در این زمینه زیاده روی نمود و.البته می توان به حد نیاز بهر لازم و کافی را برد!


از نگاه شما این روزها مهمترین آسیب و مشکل هیئت ها چیست؟
سوال خوبی بود و در جواب این را میگویم که در حال حاضر " منیّـت " مشکل اساسی بسیاری از هیئات است و این آسیب هایی از قبیل ریا  ، شهرت طلبی و ... را در پی دارد که اینها نیز همه نشات گرفته از جاه طلبی های بیخود و بیجا است
و علت این را باید در نبود بزرگ و رهبر و راهنما جست جو کرد. و این مشکل بیشتر در هیئت هایی که از راهنمایی ها و نصیحت های ریش سفیدان و باتجربه ها استفاده لازم و کافی را ندارند، خودنمایی می کند و بروز پیدا می کند.


درسالهای اخیر متاسفانه برخی حسینیه ها به نوعی به باشگاه تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی تبدیل شده و محل کارهای سیاسی از این قبیل، نظر شما چیست؟
اتفاقا در این زمینه سراغ ما هم آمدند و وعده هایی مثل کمک مالی آنچنانی و... به ما دادند،ولی سوال ما این است که تا قبل از ایام انتخابات و ... این اشخاص کجا بودند و چرا یادی از ما و هیئت و حسینیه نمیکردند و تنها در ایام بخصوصی تب خیرانه شان بالا میگیرد؟!
ولی در کل به نظر بنده، مبلغ کمی که کارگرساده بعد از یک روز کارسخت یا آن هزارتومانی که یک جوان از پول تو جیبی اش وبا خلوص نیت و از ته دل ، به هیئت اهدا میکند، به مراتب با ارزشتر و پربرکت تر از پول های میلیونی است که از این راه ها بدست می آید! و چنین پولهایی در دستگاه امام حسین(ع) جایی ندارند ...


چرا هیئت های جدیدالتاسیس رغبتی برای پیوستن و همکاری با هیئات قدیمی ندارند و روز به روز فاصله فکری بین هیئات زیادتر میشود؟
خب ما در این زمینه جلساتی را تشکیل دادیم و با برخی از آنان صحبت هایی داشته ایم و چندین بار نظراتمان را بیان کردیم
هیچ لزومی نمی بینیم که در این شرایط هیئت ها به واحدهای کوچکتر تجزیه شوند.
چون با اینکار از نعمت وبرکت ریش سفیدان و بزرگان مجالس تا حد قابل ملاحظه ای بی نصیب میشوند و و هیچ گاه به شکوه معنوی سابق شان دست نمی یابند.البته تجربه نیز مؤید این امر میباشد...یکی از کارهای ابتکاری شما ،پیوستن دو هیئت محمدیه و درویش تیموری به یکدیگر در روز عاشوراست، از علت اینکار برایمان بگویید و بفرمایید که آیا برنامه های دیگری هم در این زمینه خواهید داشت ؟
خب علت این کار جلوگیری از پراکندگی و سردرگمی مردم عزیز بعلت تعدد تکایای عزاداری در منطقه میباشد.
ایجاد وحدت بین حسینیان و تقویت آن هم مورد رضایت امام حسین(ع)، هم از اهداف عزاداری در ماه محرم و هم موجب آرامش و آسایش مردم عزیز می باشد. و تا جایی که بتوانیم در این زمینه به تلاش خود ادامه خواهیم داد.
از اقدامات مشابه نیز میتوان به عزاداری دوهیئت مرحوم درویش تیموری و هیئت محمدی در شب و روز اربعین و دهه اخر ماه صفر اشاره نمود که مشترکا در مساجد شهدا و جامع برپا میشود


برنامه های فعلی هیئت در ایام سوگواری و یا ولادت ائمه(ع) چگونه است؟
الحمدلله برنامه ها دایر میباشند که اکثرا در خود محل حسینیه محمدی منعقد میشود و گاهی اوقات نیز به دعوت سربازان هیئت، در منزل شخصی شان به اجرای برنامه ی هیئت، متناسب با مناسبت آن ایام،اقدام می کنیم.


برنامه های عزاداری هیئت در ماه محرم که ریشه در ایام دیرین دارد،به چه صورت می باشد؟
طبق روال هر سال،با هماهنگی سایر هیئات منطقه، شب ها پس از اقامه نماز مغرب و عشاء،بصورت زمانبندی شده و منظم در هر سه مسجد منطقه(جامع-شهداء-امام رضا(ع)) به عزاداری می پردازیم که مدت عزاداری در هر مسجد نزدیک به یک ساعت میباشد.
که در این مراسمات مقدم حسینیان عزیز و همشهریان محترم را گرامی میداریم. و پیشاپیش خیر مقدم عرض می نمائیم.


و اما یک پیشنهاد:
این پیشنهاد که تناسب دارد با شب ولادت کریم اهل بیت،حضرت امام حسن مجتبی(ع) و آن هم اینست که صندوقی را در محل حسینیه تشکیل بدهیم و با همکاری افراد خیر و کمک های مردم عزیز، اعتبارات مالی خود را افزایش دهیم و با قرعه کشی یا با شناسائی افراد مستحق و نیازمند که در تامین معاش دچار مشکل جدی هستند یا در تهیه جهیزیه دختر خانواده به مشکل برخورده اند و مشکلات تحصیل دانشجویان و ... کمکی بصورت قرض الحسنه به این خانواده ها صورت گیرد تا پس از رفع نیاز، این مبلغ را به صندوق بازگردانند.
که البته ما اینکار را پارسال در سطح محدودی انجام دادیم که خوب بود و اگر مردم عزیز منطقه و سایر هیئات تمایل به همکاری داشتند میتوانیم این صندوق را به مراتب بالاتر توسعه دهیم.


و اما سخن آخر؟
خداوند متعال توفیق خدمت خالصانه را نصیبمان کند تا گرفتار ریا و تظاهرنمایی وخودنمایی و... نشویم. و با عنایت امام حسین(ع) نه تنها در ایام محرم بلکه در سایر روزهای سال نیز، به وظایف انسانی خود در جامعه واقف و عامل باشیم.و از زحمات شما دوستان عزیز(سایت دعای ندبه) تشکر وقدردانی مینمایم چرا که چنین حرکات و ایده هایی بسیار پسندیده و بجاست و امیدوارم ادامه دار هم باشد و ان شاءالله که موفق و پیروز باشید.

94/4/11-دعای ندبه مراغـه

لطفا دیدگاه ها و نکته نظرات خود را درباره این مطلب مطرح بفرمائید

تاریخ ارسال :   پنجشنبه 12 شهریور 1394 22:25
یادم رفت بگم در صورت امکان مداحی های کربلای قادر مهر زادی را در سایت قرار بزارید . چند ساله صدا شو نشنیدم
در صورت امکان حتما این کار را خواهیم کرد...

صوت الموعود (عج)

تاریخ ارسال :   پنجشنبه 12 شهریور 1394 22:22
من سربازهیئت محمدیه هستم ولی الان به خاطر مشکلات شغلی 4سال هست از نزدیک تو این هیئت نتونستم خادمی کنم .با دیدن این عکس ها ومتن خیلی خوشحال شدم .واز کلیه هم هیت ها التماس دعا دارم .دعا کنید امسال باشم .
سلام-ان شاءالله در هرکجا که هستید در پناه مولا سلامت و تندرست باشید و امسال در هیئت افتخار آشنایی پیدا کنیم...

صوت الموعود (عج)

تاریخ ارسال :   یکشنبه 21 تیر 1394 09:52
سلام چه عجب از هیئت های منطقه پهرآباد هم مطلب گذاشتید ...خیلی عالی بود .با تشکر از کربلایی علی محمدی که خادم با مخلصی هستش وهمیشه باعث پیشرفت هیئت هستش ...وتشکراز مسولین سایت .
سلام-ضمن تقدیر از حضورتون
جهت مشاهده و آکاهی از مطالب قبلی سایت در مورد هیئت های منطقه پهرآباد،می توانید از بخش "دسترسی سریع" نیز استفاده بعمل آورید
التماس دعا

صوت الموعود (عج)

تاریخ ارسال :   پنجشنبه 18 تیر 1394 18:40
تشکر از زحمات سایت دعای ندبه و خادمان هیئت محمدی ... اجرتان با آقا
تشکر-التماس دعا

صوت الموعود (عج)

تاریخ ارسال :   پنجشنبه 18 تیر 1394 15:16
عالی وفوق العاده بود...
ممنون

صوت الموعود (عج)

تاریخ ارسال :   یکشنبه 14 تیر 1394 10:35
باسلام وخسته نباشید به شما عزیزان سایت دعای ندبه وتشکر از آقای کربلایی علی محمدی که همیشه در خدمت هیئت هستن وممنون از مطالب زیبایشان .سرباز هیئت محمدیه پهرآباد
باسلام -تشکر از حضورتون

صوت الموعود (عج)

تاریخ ارسال :   جمعه 12 تیر 1394 14:59
باسلام
تقدبر وتشکر از کلیه زحمات شما عزیزان در موردتاریخچه هیئت های حسینی .ان شاالله این کارباعث پیشرفت تمامی هیئت های حسینی باشد .سرباز هیئت محمدیه پهرآباد
سلام.
ممنون از نظر لطف تان ...

صوت الموعود (عج)

کاربر گرامی،ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 • سایت مراجع عظام تقلید web logo

 • احادیث گهربار hadith

  حدیث موضوعی
 • روز شمار فراق Daily departure

 • نگارنده authors

 • لینکهای منتخب Link Dump

 • لوگوی دوستان logo

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic