تبلیغات
دعای ندبه مراغه

مراسم بعدی

 • بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم ؛ اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ
 • وب سایت دعای ندبـه مراغـه Nodbeh-shohada.IR
 • اولین سایت جامع و تخصصی دعای ندبـه
 • اطلاع رسانی مراسمات و ویژه برنامه های دعای ندبه مسجد شهدای پهرآباد || حسینیه مرحوم درویش تیموری || حسینیه محمدیه || حسینیه جوانان شهداء
 • مجموعه مقالات مذهبی و مهدوی||دانلود های صوتی و تصویری || پیامک های مناسبتی || اخبار و اطلاعیه های دعای ندبه مسجد شهدای پهرآباد || آهنگ های پیشواز || شرح و تفسیر دعای ندبه || مداحی های مادحین مراغه || تصاویر عزاداری ماه محرم در مراغه و ... .
 • «.مقام معظم رهبری: « اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

خلاصه آخرین ارسالها

<

گفت و گوی اختصاصی با کربلایی محمود تیموریان


به بهانه ماه محرم؛
گفت و گوی اختصاصی سایت دعای ندبه با کربلایی محمود تیموریان

فرق مداحی دیروز و امروز در حاشیه هاست/ این را در نظر داشته باشیم که در مورد گفته هایمان بازخواست خواهیم شد و جواب پس خواهیم داد/ امیدوارم خداوند  بخاطر ائمه اطهار(ع) ما را تحت حمایت امام زمان (عج)قرار دهد و سر خود رها نکند


چند وقتی بود در نظر داشتیم با جناب آقای تیموریان،مداح اهلبیت عصمت و طهارت(ع) به گفتگو بنشینیم که پس از مدتی این امر محقق شد و پای صحبت هایشان نشستیم و ایشان به سوالات ما پاسخ دادند.

متن گفت و گوی اختصاصی سایت دعای ندبه مراغـه با کربلایی محمود تیموریان را در ادامه می خوانید:


در ابتدا خودتان را معرفی بفرمایید؟
من محمود تیموریان فرزند عباسقلی متولد و ساکن منطقه پهرآباد مراغه هستم

تحصیلات و شغل فعلی شما چیست؟
تحصیلات بنده مقطع کارشناسی ارشدمیباشد و در حال حاضر بعنوان محقق و پژوهشگر موسسه تحقیقاتی کشاورزی دیم فعالیت دارم.

مدّاحی را چطور و از کجا شروع کردید؟
از آنجایی که پدران و بزرگان ما موسس و خادم حسینیه مرحوم درویش تیموری بوده اند و من نیز در کنار آنان تربیت یافته ام تقریبا میشود گفت از زمانی که توانایی حرف زدن پیدا کرده ام شروع به یاد گرفتن مداحی نیز کرده ام.حدودا از 3 -4سالگی ؛ منتهی به شیوه سنتی بوده نه اینکه بصورت رسمی کلاس آموزش مداحی برگزار شود.

اولین باری که مداحی کردید را به خاطر دارید؟ در چه رابطه‌ای مداحی کردید؟
اولین مداحی من تقریبا همان زمان کودکی ام بوده و موضوع مداحی هم تا آنجایی که یاد هست  وداع حضرت فاطمه صغری(س) با پدربزرگوارشان حضرت امام حسین (ع) بود.

در ابتدای خواندن از مداح خاصی تقلید می کردید؟
خب تقلید به معنای واقعی که نه ! بر فرض مثال هر شعری و هر متنی آهنگ خاص خود را دارد در آن زمان استادانی همچون مرحوم درویش تیموری که آهنگ مخصوص هر شعر و مدح و ... را به ما آموزش می داد ما هم با آن سبک و سیاق شروع می کردیم به خواندن.  و آن روش ها و آهنگ ها را با تمرین و تکرار به خاطر می سپردیم.و آنها را در مداحی مان استفاده می کردیم.

بیشترین تاثیر را چه كسی در مداحی شما داشته است؟
پدر بنده و مرحوم درویش تیموری مشوقان اصلی من در زمینه مداحی بوده اند.البته مجالس قرآنی هفتگی که پنجشبه های هر هفته در حسینیه برگزار می شد ، در مداحی من تاثیر بسزایی داشته است
 
چند تن از هم‌دوره‌ای‌هایتان را نام ببرید.
از هم دوره ای های آن زمان من البته کمی بعد از من می توان حاج الهوردی مشیری ؛ شهیدبزرگوارباباعلی عسگری؛ آقایان رضا وعبداله رنجبر را یاد کرد.

از نظر خودتان بزرگترین عیب و حسن شما در مداحی چیست؟
بزرگترین عیب من شاید این باشد که حال و هوای خاص مداحی که  در طول این چند روز عزاداری ماه محرم در  وجود من هست ، سایر ایام سال این شور و حال در درون من کمرنگ تر میشود. مثلا برخی از دوستان ما در سایر مجالس حاشیه ای و دیگر روزها به مداحی و ذکر مصیبت می پردازند ولی بنده این خصلت در من نیست که در اینگونه مجالس به شعر خوانی و ذکر مصیبت و ... بپردازم.و توان این جسارت را ندارم.
حُسن را هم در این میبینم که سعی دارم متون و منابع سخنرانی و مداحی من منابع و مقاتل معتبر باشند تا مجالس پربارتر و مورد استفاده قرار بگیرند.

آیا توانسته‌اید برای امام حسین (ع) كاری كنید؟بهره ای برای این حضرت داشته باشید؟
خب سوال سختی است.البته از سوی ما بهره ای نمی تواند برای ایشان باشد چون ما نیازمند حضرت هستیم نه ایشان.فرض بفرمایید امروز بنده و هزاران نفر امثال بنده بخواهیم حضرت را تبلیغ و معرفی کنیم ، این تنها قطره ای از اقیانوس ها خواهد شد.در توان ما نخواهد بود که فضائل و کمالات حضرت را توصیف کنیم. ولی خب به اندازه ای که در توانم بوده در مجالس سعی نموده ام  حدیث یا روایتی یا هدفی از اهداف حضرت هرچند ناقص گفته باشم به این منزله که توانسته باشم در راستای تبلیغ و اهداف آن حضرت قدمی هر چند کوچک برداشته باشم . چون مادح اصلی حضرت ،  خداوند متعال است و ما عددی نیستیم که در مقایسه با حق تعالی بتوانیم کاری کنیم.دنبال مقبولیت هستید یا شهرت؟
زندگی انسان دورانی دارد که سن و سالش ایجاب می کند حس رقابت داشته باشد در اوایل جوانی این حس در من نیز وجود داشت که در هیئت و مداحی بتوانم قابلیت های خودم را نشان داده و ارتقاء یابم که این مسائل ناشی از عدم آگاهی به حقیقت مسئله است ولی وقتی کمی به مطالعه روی آوردم و آگاهی بیشتری کسب کردم و با حقیقت و معنای واقعی مسائل آشنا شدم،متوجه شدم که در اینجا رقابت چیز به درد بخوری نیست بلکه در این آستان باعظمت و دستگاه عظیم هر چقدر خاکی تر و متواضع تر باشی آنقدر عیار و ارزش بالایی خواهی داشت.ولی متاسفانه هستند اشخاصی که به دنبال شهرت هستند و در پی آن به دنبال پول و اینجور چیزها که برای خواندن و مداحی نرخ تعیین میکنند و هزینه های هنگفتی را درخواست میکنند که این دیگر اسمش مداحی نیست بلکه یک راه برای کسب درآمد است البته از طریق فروش شعر و سخن بزرگان و....که مقبولیت را در بین مردم از بین می برد و خسارت جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

اهل مطالعه هستید؟ چه كتبی را مطالعه می‌كنید و چند كتاب معرفی كنید.؟
سعی من بر این است که در تمامی زمینه ها مطالعه داشته باشم ولی ارزش واقعی برای من اینست که پس از مطالعه،  در آن مورد و مبحث تامل داشته باشم.از منابع و کتب مفید هم می توان به کتاب حماسه حسینی شهید مطهری2جلد، شهادتنامه امام حسین(ع)2جلد ، مقاتل معتبر موجود از قبیل لهوف و ... اشاره نمود.

بهترین تفریح شما چیست؟
بودن در کنار خانواده و هدایت و راهنمایی آنها و اگر در توانم باشد کمک مادی و معنوی به خلق الله.

عوامل پیشرفت در مداحی از نظر شما چیست؟
در اینگونه مسائل ، تقویت اعتقادات دینی است که ما را مرحله به مرحله رشد می دهد و درس گرفتن از سیره و زندگانی ائمه(ع) نیز تاثیر بسزایی دارد.

چرا سبک شما در سینه زنی زبانزد عام و خاص واقع شده است؟
معمولا اشعاری که انتخاب می کنم سعی می کنم دارای هدف و انگیزه باشند تا در مخاطب و شنونده تاثیر داشته باشند. البته تجربه چندین ساله نشان می دهد که به زور نمی توان در شخصی تحرک ایجاد کرد بلکه باید شعر و سخن ، عامل تحرک و تاثیرگذاری باشد و هم چنین استفاده از سبک های سنتی هم خیلی موثر واقع می شود.


فرق بین مداحی دیروز و امروزچیست؟
فرق در حاشیه هاست ؛ فرق در غلوها و دروغ هاست ؛ مجلس را کربلایی کردن متفاوت است چون هم می تواند با بافته های ذهنی اشخاص باشد هم به نقل از مقاتل و منابع معتبر.
اینهاست که فرق دارند و نیز، ایجاد شور بیش از حد و در مقابل،  پایین آمدن شعور حسینی خیلی مشهود است که باید در اینگونه موارد دقت بیشتری اعمال شود تا بلکه بتوانیم در روز قیامت نیز پاسخگوی گفته های  خود باشیم.

از اشعار کدام شاعران، بیشتر استفاده می کنید؟
مرحوم منزوی ، استاد کریمی مراغه ای ، آقای نادری ، قُمری و ...

اگر مداح نبودید در هیئت چه كاره می‌شدید؟
کارهای خدماتی اعم از کفشداری و سقایی(پخش آب) و ...

مداحی سخت است یا آسان؟
خیلی سخت.چون بار مسئولیتی سنگینی دارد و باید تمامی حرفها و روایات باید از منابع موثق باشد و بطور دقیق نقل شود و روز قیامت که مورد بازخواست قرار می گیریم را باید در نظر داشته باشیم. و نقاط حساس و موضوعات را بتوانیم تشخیص داده و متمایز سازیم.

به نظر شما مداحان باید از کار مداحی اهل بیت(ع) ارتزاق کنند یا نه؟ این درست است یا نادرست؟
خب در مقابل هر زحمتی اجری هم خواهد بود ولی با این شرط که مطلب ارائه شده صحیح و درست خوانده شود چون اگر مطلب درست باشد این خود نوعی تبلیغ شعائر حسینی است ولی اگر چنین نباشد درست نیست.

نظر شما در مورد مداحانی كه بیشتر سراغ سبک شور می‌روند چیست؟
یک عمل انحصاری است که باید به چندین مورد توجه شود:1-آیا عام پسند است یا نه؟ 2-آیا هیئت مورد نظر توانایی اجرای این سبک را دارد یا خیر؟ 3-آیا هنگام سینه زنی شور ،  توانایی کنترل احساسات وجود خواهد داشت تا به جسم فیزیکی خود که امانتی از سوی باری تعالی است، صدمه ای وارد نشود؟ و ... 
در کل حفظ سبک های سنتی بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد چون آثاری است که از بزرگانمان به ما به ارث رسیده و متانت بیشتری هم در این روش به چشم می خورد، منتهی باید همه اینها در جهت بهبود وضعیت فعلی و مسائل موجود  باشد.

لطفا در باره حساسیت‌تان در جلسه روضه و عزاداری بگوئید.
متن کلامی که باید ارائه شود ؛ یعنی اینکه محتوای آن بتواند مرتبط با مجلس باشد و نیز تاثیری که روی مردم خواهد داشت آیا مورد هدف و رضایت است یا خیر.اینها از عوامل مهم به شمار می آیند.


برای جذب جوانان به جلسات اهل‌بیت(ع) چه می كنید؟
جذب یک طرف قضیه است و نگهداری از این نیروهای جذب شده هم طرف دیگر. اگر مسئله تعدد و کمیت گرایی کنار گذاشته شود و به مسئله کیفیت توجه بیشتری شود آن وقت جوانی که به هیئت می آیدرا  میتوان با کار روی آن شخص ، وی را آگاه ساخت و راه های درست زندگی را به او نشان داد ؛ البته باید وظایف مان را در حوزه فرهنگی و اجتماعی و... از یاد نبریم و اینها را هم در کنار مسائل دینی ومذهبی مورد توجه قرار بدهیم تا مجالس پربارتری داشته باشیم که مورد استفاده همگان از جمله جوانان قرار بگیرد.

یك یا دو بیت شعر بگویید که خیلی دوست دارید؟.
1-ای زن به تو از فاطمه اینگونه خطاب است / ارزنده ترین زینت زن حفظ حجاب است
که این خود یک کتاب حرف دارد!
2- ای حسین ای روح با ایمان سلام اولسون سنه / پیکر پیراهن قران سلام اولسون سنه
این هم چون شعری مقدماتی است و عرض ارادتی به ساحت مقدس حضرت امام حسین(ع).

با قرآن چقدر مأنوسید؟
همدم تمامی لحظاتم از قبیل زمان خستگی،غمگینی،آرامش و.... که علی الخصوص شنیدن تلاوت اساتید بزرگ آرامش خاصی دارد.

از رسالت مداحان بفرمایید.؟
در کل ؛ بازگویی اهداف ائمه علیهم السلام و آنچه گفته اند و از ما خواسته اند ...و مداح باید یک ناقل معتبر و بادقت روایات و احادیث باشد

آفت‌های مداحی که در این چند ساله نمود پیدا کرده و در مداحی‌ها غلو می‌شود، دروغ خوانده می‌شود،نظرتان در این باره چیست؟
به نظر من اینها ناشی از ضعف عقاید است و سبک شمردن و کم اهمیت دانستن امر مداحی هم در این مورد دخیل است لکن باید این را در نظر داشته باشیم که در مورد گفته هایمان بازخواست خواهیم شد و جواب پس خواهیم داد و باید از افراط و تفریط پرهیز نماییم که این غلوها هم از جمله افراط هاست.در آستانه ما ه محرم هستیم،توصیه تان در مورد این ماه جیست؟
منطبق بر اهداف و توصیه های امام حسین(ع) و البته تمامی ائمه(علیهم السلام) حرکت کنیم تا بتوانیم در مسیر سعادت دنیوی و اخروی قرار یابیم که اگر چنین باشد ان شاءالله نتیجه ای عاید ما خواهد گشت.

نظر شما در مورد فعالیت های سایت دعای ندبه در منطقه و فعالیت های مجازی آن چیست؟
عالی و مفید است ؛  سازندگان تاریخ فقط آثارشان خواهد ماند نه خودشان.که این فعالیت های شما هم، چنانچه مستمر باشد و در حد امکان وسعت پیدا کند یک اثر جاودان و ماندگار خواهد بود در جهت معرفی و شناساندن فرهنگ مردم و منطقه؛ ان شاءالله.

اولین کلمه ای که در مورد اسامی زیر به ذهنتان میرسد را بیان کنید؟
عاشورا: اهداف حضرت امام حسین(ع) و ائمه(علیهم السلام)
امام حسین(ع) : چراغ هدایت
مرحوم درویش تیموری : استاد من
حضرت زینب(س) : احیاگر دین
حبیب بن مظاهر : الگو برای ریش سفیدان
حرمله : ظالم به تمام معنا
کربلا : پایگاه عشاق
روضه : بازگویی مصائب اهلبیت(ع)


 و اما سخن آخر؟
امیدوارم خداوند  بخاطر ائمه اطهار(ع) ما را تحت حمایت امام زمان (عج)قرار دهد و سر خود رها نکند تا اگر روزی  خواستیم عرض بندگی کنیم این جرات را داشته باشیم که در محضر خداوند بگوییم بارالها در حد توانم عامل به دستوراتت بوده ام و حضرت باری تعالی ما را مورد لطف  و عنایت خود قرار دهد!

94/7/16
دعای ندبه مراغه


لطفا دیدگاه ها و نکته نظرات خود را درباره این مطلب مطرح بفرمائید

تاریخ ارسال :   جمعه 1 آبان 1394 20:51
در مدرسه کربلا کودکان بچشم خود دیدن بابا دو بخش دارد.بخشی بروی نیزه بخشی بروی صحرا....التماس دعا هادی عزیز.درضم مطالب اقای مهندس هم خیلی مفید بود.اجرتان با ارباااااااااااااااااااااااااااااااااااااب
تقدیر و تشکر از جنابعالی.التماس دعا

صوت الموعود (عج)

تاریخ ارسال :   سه شنبه 28 مهر 1394 17:22
خداوند همه مان را هدایت بفرماید به حق مرتضی علی
آمین

صوت الموعود (عج)

تاریخ ارسال :   دوشنبه 27 مهر 1394 10:54
این جمله خیلی به دلم نشست:
این را در نظر داشته باشیم که در مورد گفته هایمان بازخواست خواهیم شد و جواب پس خواهیم داد
ممنون از زحماتتون.یاحسین مظلوم
سپاس-التماس دعا

صوت الموعود (عج)

تاریخ ارسال :   جمعه 24 مهر 1394 16:09
مطالب خوبی بود خدا ایشون رو حفظ کنه

کاربر گرامی،ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 • سایت مراجع عظام تقلید web logo

 • احادیث گهربار hadith

  حدیث موضوعی
 • روز شمار فراق Daily departure

 • نگارنده authors

 • لینکهای منتخب Link Dump

 • لوگوی دوستان logo